چگونه یک پیشنهاد تاثیرگذار ارسال کنم؟

یکی از دغدغه های هر فریلنسر در فرآیند برون سپاری چگونگی ارسال پیشنهاد برای پروژه هاست.
معمولا هر پیمانکار -(فریلنسر)- هنگامی که می خواهد برای پروژه ای پیشنهاد ارسال کند، با یک یا چند مورد از سوالات زیر مواجه می شود...

 • چقدر باید برای اجرای این پروژه زمان بگذارم؟
 • اجرای این پروژه دقیقا به چه تکنولوژی ها و مهارت هایی نیاز دارد؟
 • چگونه باید زمان را مدیریت کنم تا بتوانم این پروژه را در زمان مقرر تحویل دهم؟
 • هزینه ی واقعی اجرای این پروژه چقدر است؟
 • و در نهایت چه مبلغی را درپیشنهادم بنویسم؟

شاید حتی برای شمایی که متخصص تکنولوژی های جدید هستید، هنوز هم استفاده از قلم و کاغذ یک راه حل خوب باشد به ویژه اگر تازه فریلنسینگ را برای کسب و کار خود انتخاب کرده اید.
پیشنهاد من به شما این است که کار را از یک دایره کوچک آغاز کنید و نقشه ذهنی کاری که می خواهید انجام دهید را رسم کنید.

بیایید فرض کنیم که شما می خواهید برای یک پروژه با عنوان طراحی یک فروشگاه اینترنتی با سیستم پرستاشاپ پیشنهاد ارسال کنید

یک کاغذ سفید بردارید و نام پروژه یا هر چیزی که پروژه را برای شما تداعی کند، در مرکز آن کاغذ بنویسید و دور آن یک دایره رسم کنید.
حالا هر تخصص، پیش نیاز و یا مرحله ای که فکر می کنید برای اجرای این پروژه مورد نیاز است در اطراف این دایره بنویسید و دور آن هم یک دایره رسم کنید.
اصلا در جستجوی نام ها و اصطلاحات پیچیده نباشید.
رسم نقشه ذهنی، بسیار شگفت انگیز است. به محض این که شروع به نوشتن می کنید، ذهن شما از اعماق خود اطلاعات را استخراج می کند و پس از چند دقیقه خواهید دید که جزییات دقیقی از پروژه به دست آورده اید.

من، برای پروژه طراحی یک وب سایت فروشگاهی با سیستم پرستاشاپ از بدیهی ترین بخش های آن آغاز کردم. از عبارت Prestashop
سپس از سایر تکنولوژی ها و زبان هایی که شاید بدیهی به نظر بیاید آغاز کردم. مثلا چون که Prestashop با زبان PHP توسعه داده شده است، و برای ذخیره داده ها از SQL و MySQL استفاده می کند، عبارت های بعدی که روی کاغذ نقشه ی دهنی ام نوشتم، PHP و MySQL بودند.

این کار را آنقدر ادامه دهید تا این که دیگر نکته ی جدیدی به ذهنتان نرسد.
و حالا زمان خوبی برای برآورد زمانی اجرای پروژه است.
زیر هر دایره، یا هر چند دایره، مدت زمانی که فکر می کنید برای اجرای این بخش از پروژه مورد نیاز است را بنویسید.

نقشه ذهنی ارسال پیشنهاد برای پروژه ها | راهنمای سایت برون سپاری پروژه

مطمئنا در این مرحله نمی توان زمان خیلی دقیقی به دست آورد، چرا که پروژه هنوز ابهامات زیادی دارد، اما دست کم در گام اول شما دقیقا می دانید که به دنبال چه می گردید.
حالا وقت گفتگوست.
در وب سایت کدپن، بخشی تحت عنوان گفتگوهای پروژه وجود دارد که عمومی است و همه کاربران می توانند در این گفتگوها شرکت کنند.
روی TAB گفتگوهای پروژه کلیک کنید و ببینید آیا تا کنون گفتگویی درباره این پروژه انجام شده است یا خیر.
اگر هنوز گفتگویی ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید و درباره ابهامات خود و نکاتی که در بالا بردن دقت زمان بندی نقش دارند با صاحب پروژه و سایر همکاران گفتگو کنید اما اگر پیش از شما نیز گفتگویی انجام شده بود، هوشمند باشید و تمام گفتگوها را با دقت بخوانید.
خواندن گفت و گوهای سایرین، ضمن این که ممکن است پاسخ بخشی از پرسش های شما را نشان دهد، می تواند سرنخ های جدید به شما بدهد و چه بسا اشاراتی در گفت و گوهای سایرین ببینید که در کنار دانسته های شما، شانس برنده شدن پیشنهاد شما را افزایش دهد.

پس از این که درباره ابهامات خود با صاحب پروژه یا کارفرما به اندازه کافی گفت و گو کردید، دوباره به سراغ نقشه ذهنتی تان بروید و تا می توانید دقت زمان بندی تان را بالا ببرید.

نقشه ذهنی ارسال پیشنهاد برای پروژه هاپس از گفتگو با کارفرمای پروژه | راهنمای سایت برون سپاری پروژه

لازم است پیش از این که به سراغ مرحله بعد برویم، یک نکته ی طلایی و کلیدی را یادآوری کنم و آن این است که : پرسشگر و محقق باشید
هیچ انسانی در هیچ کاری موفق نخواهد شد مگر آن که به ابعاد کاری که انجام می دهد اشراف داشته باشد.
حتی اگر بارها یک وب سایت فروشگاهی با سیستم فروشگاه ساز پرستاشاپ راه اندازی کرده اید، 10 دقیقه جستجو در اینترنت درباره سیستم پرستاشاپ هیچ ضرری نخواهد داشت اما می تواند شما را در جریان جدیدترین به روزرسانی ها قرار دهد؛ راهکارهای جدید یا جدیدترین راهکارهای راه اندازی یک وب سایت فروشگاهی را به شما نشان دهد و خلاصه شما را در جریان آخرین ها و جدیدترین ها قراردهد.
این امر کم کم شما را حرفه ای و حرفه ای تر خواهد کرد.

خوب حالا با کمک نقشه ذهنی، به جزییات پروژه و زمان یندی اجرای آن دست یافته ایم.
حالا وقت برآورد هزینه است.
شاید این بخش مهم ترین و البته سخت ترین بخش کار است.
من با فریلنسرهای موفق دنیا گفت و گوهای زیادی کرده ام و مقالات زیادی از آن ها خوانده ام و هرکدام از آن ها به روش های مختلفی این مرحله را انجام می دهند که من به دو مورد از آن ها اشاره می کنم.

 1. تعیین یک میانگین دستمزد به ازای هر ساعت کاری
 2. یک برآورد کلی درباره دستمزد شما و محاسبه ضریب پیچیدگی پروژه نسبت به آن

در روش اول، شما برای هر یک ساعت کار مفید خودتان، حق الزحمه ای در نظر می گیرید.
به عنوان مثال برای خودتان مشخص می کنید که من به ازای یک ساعت کار 10 هزار تومان دستمزد دریافت خواهم کرد.
خوب؛ در این روش کار بسیار ساده تر است. کافی است زمان مورد نیاز پروژه که از نقشه ی ذهنی تان استخراج کرده اید را در 10 ضرب کنید تا محدوده ی رقمی که شما می خواهید با آن پروژه طراحی یک فروشگاه اینترنتی با سیستم پرستاشاپ را انجام دهید، به دست آید.
حالا زمان آن رسیده است که نیم نگاهی هم به توان پرداخت و برآورد زمانی صاحب پروژه داشته باشید.
شاید وب سایت برون سپاری codepen تنها سایت برون سپاری است که در آن کارفرما، باید پیش بینی خود از زمان اجرای پروژه اش را هم در کنار برآورد مالی پروژه، بنویسد.
این اطلاعات را بررسی کنید و ببینید عدد به دست آمده تا چه اندازه به پیش بینی کارفرما نزدیک است.
سایر کارهایتان را هم لیست کنید؛
اگر شما انسانی هستید که با برنامه ریزی زندگی می کنید، به جدول برنامه هایتان نگاه کنید و ببینید چقدر در روز می توانید برای این پروژه زمان بگذارید؟ در نهایت، تا جایی که می توانید، اعداد به دست آمده را تعدیل کنید تا این که خودتان احساس کنید به یک عدد منطقی رسیده اید.
این نکته مهم را در نظر داشته باشید که اگر تمام مراحلی که تا این جا ذکر شد را با دقت انجام داده اید و از منطقی بودن اعداد به دست آمده مطمئن هستید، دیگر وقت ارسال پیشنهاد است.
شاید گاهی مبلغی که شما به دست می آورید، با مبلغی که کارفرمای پروژه برای پروژه خود تعریف کرده است، تفاوت فاحشی داشته باشد. این می تواند یک دلیل خنده دار داشته باشد؛
بعضی از کارفرماها، برای این که نشان دهند نمی خواهند برای پروژه هزینه زیادی پرداخت کنند، یا به دلیل این که فکر می کنند اگر در پیش بینی پروژه بنویسند 100 هزار تومان ، ممکن است فریلنسرها پروژه 5 میلیون تومانی آن ها را با 100 هزارتومان انجام دهند، اعدادی بسیار دور از واقعیت می نویسند.
من پروژه ای که کارفرما برای آن نوشته بود 250 هزار تومان را با 2 میلیون و 500 هزار تومان برنده شدم و آن را انجام دادم و وقتی از بعد از پایان کار از کارفرما پرسیدم چرا اینقدر در پیش بینی هزینه پروژه مبلغ را نادرست وارد کردید، پاسخ داد
قصد داشتم جلوی پیشنهادهای خیلی بالا را بگیرم!!!

البته در تمام موارد اینگونه نیست اما این هم مورد شایعی است؛ پس شما کم کم باید از روی گفتگوها و توضیحات پروژه، رفتارشناسی کارفرما را بیاموزید.
نگران نباشید؛ بعد از ارسال 10 پیشنهاد، کاملا حرفه ای خواهید شد

و اما روش دوم ارزش گذاری برای پروژه ها ؛
این روش کمی پیچیده تر و انتزاعی به نظر می رسد. در این روش فریلنسرها حداقل دستمزد خود را برای یک پروژه ساده، مثلا طراحی یک سایت شخصی یک صفحه ای در نظر می گیرند و برای هر یک از تخصص ها و نیازهای پروژه، یک ضریب تعیین می کنند.
برای مثال هزینه پایه طراحی سایت را 250 هزار تومان محاسبه می کنند و در ازای هر مرحله ای که به پروژه اضافه شود، مبلغ 250 هزار تومان به علاوه یک ضریب خاص می کنند.
مثلا برای زبان پی اچ پی، ضریب 2% در نظر می گیرند. و در نتیجه مبلغ با این ضریب این گونه محاسبه می شود :

250 + ( ( 250 * 2 ) / 100 ) = 255

و این کار را برای هر یک از مراحل به دست آمده از نقشه ی ذهنی انجام می دهند. در نهایت پس ازمحاسبه همه ضریب ها عددی که در پیشنهادشان می نویسند، به دست می آید.
یکی از دلایلی که این روش را پیچیده می کند این است که محاسبه این ضریب ها خود نیازمند نقشه ی ذهنی جداگانه ای است که جزییات این تخصص، مرحله یا فرآیند را تعیین کند. امااگر یک بار این کار را انجام دهید و ضریب هرکدام را محاسبه کنید می توانید برای مدت ها از آن استفاده کنید.

از سوی دیگر این ضریب خود متغیری است که به میزان تخصص شما، مدت زمانی که برای کسب این مهارت زمان صرف کرده اید و چندین عامل دیگر وابسته است که همه آن ها برای اشخاص مختلف، متفاوتند.
در نتیجه اگر دقیقا به همه ابعاد آن اندیشیده اید، این روش هم روش جالب و کارآمدی است.

صرف نظر از این که از کدام روش برای تعیین رقم پیشنهادتان استفاده می کنید، توجه به چند نکته ضروری است و اگر مایلید که یک پیمانکار موفق و با درآمدی بالا باشید، باید به این نکات توجهی خاص داشته باشید.

 • با خودتان صادق باشید و درباره میزان تسلط و مهارت خود صادقانه قضاوت کنید
 • حرفه ای باشید. حرفه ای بودن باید در تمام جنبه های کاری شما خودنمایی کند. حرفه ای بنویسید، تخصصی بررسی کنید، مقاله بنویسید، مطالعه داشته باشید و به روز باشید
 • انصاف داشته باشید.
 • خودتان را کارفرما بدانید و با دغدغه های او به پروژه اش نگاه کنید. گاهی یک پروژه که شما آن را برنده شده اید، همه رویا، آمال و آرزوهای یک انسان دیگر را در بر دارد، پس سزاوار نیست برای منفعتی مقطعی و ناچیز، همه ی رویاهای یک انسان را بر باد داد
 • به خودتان نـــه بگویید. اگر مهارت و تسلط کافی برای انجام پروژه ای را ندارید اما به هر دلیل وسوسه شده اید که برای این پروژه پیشنهاد ارسال کنید، به سادگی به خودتان بگویید نـــه .
 • به خودتان و کارفرما احترام بگذارید

این ها مواردی است که به زودی شما در کمپین پیمانکار موفق وب سایت برون سپاری کدپن به فعال ترین و پردرآمد ترین فریلنسر بدل خواهد کرد.

امیدوارم در تمامی پروژه های زندگی تان موفق باشید.

مرکز آموزش سایت