برون سپاری پروژه به روایت ویکی پدیا (wikipedia) و در بستر سایت کدپن چگونه است

برون‌سپاری (به انگلیسی: Outsourcing) به واگذاری انجام فرایندها یا فعالیت‌های داخلی یک کسب و کار به یک تأمین کننده خارجی تحت قرارداد مشخص اطلاق می‌شود. هنگامی که یک سازمان برخی از فعالیت‌ها یا فرایندهای کسب و کار خود را به عرضه‌کننده‌ای در بیرون از شرکت یا سازمان خود بسپارد این عمل را برون‌سپاری می‌نامند. در بسیاری موارد در برون‌سپاری، حق تصمیم‌گیری و عوامل تولید هم به سازمان دیگر واگذار می‌شود.

 

بررسی اجمالی

تعاریف بسیاری برای برون سپاری وجود دارد. اما یکی از اساسی ترین آنها، واگذاری خدمات به شخص ثالث است. با توجه به فناوری اطلاعات، برون سپاری می‌تواند شامل هر چیزی از برون سپاری فناوری اطلاعات، مدیریت فناوری اطلاعات آی بی ام (IBM) یا HP گرفته تا برون سپاری خدمات بسیار کوچک و ساده مانند بهبود مقابله با سوانح و یا ذخیره سازی داده‌ها، و همه چیز در این میان را شامل شود.

یکی از بزرگترین تغییرات سال‌های اخیر رشد گروهی از مردم است که از فناوری‌های آنلاین برای استفاده از برون سپاری برای ارائه خدمات خود در سطح بین‌المللی استفاده می‌کنند.

 

دلایل برون سپاری

دلایل بسیاری برای برون‌سپاری فرایندهای کسب و کار مطرح شده است که از آن جمله عبارتند از:

 1. صرفه جویی در هزینه: رایج ترین دلیل برای تصمیم به برون سپاری صرفه جویی در هزینه‌ها است. دستیابی به هزینه پایین تر ناشی از صرفه جویی به مقیاس در کسب و کارهای دیگر است. به دلیل آنکه سازمان امکان ایجاد صرفه جویی به مقیاس در همه فرایندهای کسب و کار خود را ندارد اقدام به برون سپاری می‌کند تا از مزیت‌های موجود در کسب و کارهای دیگر استفاده کند. به عنوان مثال برون سپاری فعالیتهای مالی و حسابداری یک سازمان، میتواند 35 تا 50 درصد صرفه جویی در هزینه های مربوطه به همراه داشته باشد.

 2. تمرکز بر شایستگی اصلی سازمان: منابع در دسترس یک سازمان محدود است و سازمان برای آنکه بتواند در فضای رقابت باقی بماند ناچار از تمرکز منابع خود بر شایستگی اصلی خود است. فرایندها یا فعالیت‌هایی که اهمیت حیاتی برای شایستگی اصلی سازمان ندارند از جمله فرایندها هستند که مناسب برون سپاری هستند. انجام همه فرایندهای مربوط به کسب و کار یک سازمان در داخل خود سازمان نیاز به منابع، تخصص، و توجهی دارد که اغلب به اندازه کافی در اختیار سازمان نیست و باید از منابع خارجی تهیه شود.

 3. ساختاربندی مجدد هزینه: برون سپاری قادر به تغییر نسبت‌هایی همچون هزینه ثابت به متغیر است. به این ترتیب امکان تبدیل ساختار هزینه سازمان به یک ساختار با هزینه متغیر فراهم می‌شود و امکان پیش بینی هزینه‌های متغیر هم افزایش می‌یابد.
 4. بازسازی هزینه: نیروی کاری مقایسه‌ای است بین هزینه‌های ثابت با هزینه‌های متغیر. برون سپاری نیروی کار از هزینه‌های ثابت به هزینه‌های متغیر انتقال می‌دهد و هزینه‌های متغیر را نیز بیشتر قابل پیش بینی می‌کند.
 5. بهبود کیفیت: رسیدن به یک تغییر شدید در کیفیت از طریق قرارداد ارائه خدمات با شرکت ثالث.
 6. آگاهی: دسترسی به مالکیت معنوی و تجربه و دانش وسیع تر.

 7. قرارداد: ارائه خدمات با عقد یک قرارداد الزام آور حقوقی با مجازات‌های مالی و حقوقی. اعمال این مورد با سرویس‌های داخلی نمی‌شود.

 8. عملیاتی تخصص: دسترسی به بهترین نیروی عملیاتی که انجام آن توسط شرکت بیش از حد دشوار و وقت گیر است.

 9. دسترسی به استعداد: دسترسی به یک استخر بزرگ از استعداد و یک منبع پایدار از مهارت‌ها، به ویژه در علوم و مهندسی.

 10. افزایش ظرفیت برای نوآوری: شرکت‌ها به طور فزاینده از ارائه دهندگان دانش خدمات خارجی برای نوآوری محصول خود استفاده می‌کنند.

سایر دلایل عبارتند از:

 • بهبود کیفیت
 • امکان رسیدگی قانونی به ایرادات موجود در خدمت یا محصول خریداری شده
 • دسترسی به تخصص‌های موجود در خارج از سازمان و بهبود توانایی برای تغییر مقیاس تولید
 • کوچک کردن حجم شرکتها
 • داشتن قدرت مانور بیشتر درایجاد تغییرات سریع در مواردبحران.

معایب برون‌سپاری

تبعات برون سپاری شامل امکان از دست رفتن کنترل بر فرایندها، مشکل در مدیریت روابط با تأمین کننده، تغییرات عرصه کسب و کار در بلند مدت، مشکل لغو قرارداد، ایجاد تعارض سازمانی در روابط با تأمین کننده، از دست رفتن مشاغل در سازمان، کاهش کیفیت و افزایش هزینه به دلیل انتخاب نامناسب تأمین کننده می‌شود.

 

مراحل پروژه برون سپاری

 1. ارزیابی فرایندهای کسب و کار
 2. تحلیل نیازها
 3. ارزیابی تأمین کنندگان بالقوه
 4. مذاکره و مدیریت قرارداد
 5. انتقال کار به تامین کننده
 6. مدیریت رابط با تامین کننده

 

شاید به جرأت بتوان گفت که وب سایت برون سپاری کدپن در میان وب سایت های برون سپاری منحصر به فرد است.

اگر شما مایل به برون سپاری پروژه خود از طریق وب سایت کدپن هستید؛ این وب سایت هر شش مرحله را به شکلی علمی و ساده در اختیار شما قرار داده است.

هر پیمانکاری که برای شما پیشنهاد ارسال می کند، ارزیابی خود از مراحل اجرای پروژه در قالب یک پروپوزال شامل عنوان مرحله و مدت زمان صرف شده برای آن، به همراه پیشنهاد خود ارسال خواهد کرد که این پروپوزال ها، ضمن این که معرف میزان تسلط و تخصص پیمانکار است، جمع بندی آن ها نسبت به هزینه های پیشنهاد شده از سوی سایر فریلنسرها، ارزیابی دقیق تری از کسب و کار مورد نظر به شما خواهد داد و شما را در تحلیل بهتر نیازها یاری خواهد نمود.

به همین نسبت، شما می توانید تامین کنندگان بالقوه خدمت مورد نیاز خود را شناسایی کرده و براساس سوابق حرفه ای آنها، ارزیابی قابل قبولی از نحوه همکاری و میزان آگاهی فریلنسرها داشته باشید.

ضمن دریافت پیشنهادات فریلنسرها، وب سایت برون سپاری کدپن، شرایط مذاکره و گفتگوی آنلاین و آفلاین را برای شما فراهم کرده است تا بتوانید بدون فوت وقت، مذاکره را آغاز کنید. سیستم اطلاع رسانی سایت نیز، بلافاصله پس از ارسال هر پیام، طرف مقابل را مطلع خواهد نمود تا زمان پیوستن به گفتگوها، به حداقل برسد.

پس از این که از انتقال پروژه به یک پیمانکار مطمئن شدید، قرارداد براساس قوانین سایت منعقد شده است و با گروگذاری هزینه اجرای پروژه، دو طرف با اطمینان به مراحل بعدی منتقل خواهند شد.

مبلغ گروگذاری شده تا پیش از پایان مراحل اجرای پروژه و تایید کارفرمای پروژه، برای هیچکدام از طرفین قابل برداشت و دسترسی نیست.

در نهایت پس از آغاز مراحل اجرا، یکی دیگر از جنبه های منحصر به فرد وب سایت کدپن خودنمایی می کند وآن در اختیار قرار دادن شماره تماس طرافین است که سیستم به صورت خودکار پس از گروگذاری، اطلاعات تماس را به شما نشان خواهد داد.

این امر به مدیریت زمان بسیار کمک خواهد کرد، چرا که در سایت هایی که این امکان وجود ندارد، بعضا ممکن است چند روز بین ارسال پیام از سوی یکی از طرفین تا دیده شدن آن پیام از سوی طرف مقابل فاصله بیفتد که بدیهی است به همین نسبت زمان اجرای پروژه طولانی تر خواهد شد و این یعنی افزایش هزینه ها.

 

 

برچسب های این مقاله
offShoring outsourcing برون سپاری
نظر سایر کاربران درباره این مقاله
 • دیدگاهی برای این مقاله به ثبت نرسیده است