وب سایت استاتیک و وب سایت داینامیک چیست

سایت استاتیک :

سایت استاتیک، به سایت هایی گفته می شود که مطالب آن ها ثابت است و کاربر در این گونه سایت ها قادر به تعامل فعال با سایت نیست.

اینگونه سایت ها را گاهی فلت پیج ( flat page ) نیز می خوانند.

سایت استاتیک همانگونه به کاربر نمایش داده می شود، که ذخیره شده است، برخلاف سایت های داینامیک که محتوای آن ها براساس شرایط و توسط یک نرم افزار وب ( web application ) تولید می شود.

برای مثال اگر در سایتی، محتوای صفحه برای کاربران متفاوت، با دسترسی های گوناگون، به صورت های مختلفی نمایش داده شود، این سایت، داینامیک است.

با توجه به تعریف فوق، می توان دریافت که سایت های استاتیک برای تمامی کاربران به یک شکل نمایش داده خواهد. (( همانگونه به کاربر نمایش داده می شود، که ذخیره شده است، ))

صفحات استاتیک وب سایت، معمولا با پسوند html. ذخیره می شوند و توسط تعامل مرورگر وب با سرور اینترنت، برای کاربر نمایش داده می شوند.

- توضیح این که لزومأ تمام صفحات با پسوند html. استاتیک نیستند.-

صفحات وب سایت استاتیک برای سایت هایی مناسب هستند که محتوای آن ها به ندرت تغییر خواهد کرد و یا هرگز تغیر نخواهد کرد.

سایت داینامیک :

صفحه وب سایت پویا، صفحه ای است که شکل ظاهری آن ثابت است، اما محتوای آن متغیر باشد و بتوان آن را با توجه به معیارهای مشتری تغییر داد.

اینگونه سندها، از پیش وجود ندارند، و بسته به جستجوی کاربر، و توسط سرور و با کمک برنامه های سمت سرور که قابلیت تولید محتوای صفحات را دارند، ایجاد می شوند و به مشتری یا همان کاربر نمایش داده می شوند.

در اصل بر پایه ی گونه ی درخواست کاربر، داده ها بر روی سرور ترجمه می شوند و برای کلاینت(مشتری) فرستاده می شوند.

اسکریپت نویسی سمت سرویس گیرنده:

برنامه نویسی یا در اصطلاح، اسکریپت نویسی سمت کاربر(کلاینت)، برنامه ریزی برای تغییر رفتار رابط کاربری ( به تعبیری صفحه وب ) در پاسخ به عملکردی خاص توسط کاربر مانند کلیک موس، یا فشردن کلیدی روی صفحه کلید توسط زبان های برنامه نویسی قابل تفسیر برای مرورگر است. برخی از زبان های برنامه نویسی سمت سرویس گیرنده عبارتند از:

  • Javascript
  • actionScript
  • و...

اسکریپت نویسی سمت سرویس دهنده:

برنامه ای است که بر روی سرور میزبان وب اجرا می شود و عمومأ برای تغییر محتوای صفحه ی وب در صفحات مختلف وب سایت و یا بارگذاری متوالی محتوای صفحات به کار می رود.

کاربر سایت قادر به مشاهده ی  هیچکدام از بخش های برنامه های سمت سرور نیست، بلکه نتیجه ی محاسبات سمت سرور، در قالب صفحات HTML به کاربر ارایه می شود و اجرای اسکریپت های سمت سرور از دید کاربر پنهان است.

دنیای برنامه نویسی وب سایت های داینامیک بسیار گسترده است و زبان ها و تکنولوژی های بسیاری در خدمت تولید این گونه وب سایت ها قرار دارند.

برای مثال وب سایت codepen.ir یک سایت داینامیک است که محتوای آن با توجه به نوع دسترسی کاربر، به اشکال متفاوتی نمایش داده می شود. اگر شما به عنوان کارفرما پروژه ای را ایجاد نمایید، وقتی به صفحه ی آن پروژه می روید، منوها و بخش هایی را مشاهده خواهید کرد که برای پیمانکاران یا فریلنسرها نمایش داده نمی شود، و به همین منوال، اگر شما یک فریلنسرید و در حال مشاهده صفحه ی یک پروژه هستید، منوها و بخش هایی را خواهید دید که کارفرما امکان مشاهده این بخش ها را ندارد.

برخی از زبان های برنامه نویسی سمت سرور عبارتند از :

  • PHP
  • ASP.NET
  • Rubby
  • و...
برچسب های این مقاله
سایت استاتیک سایت داینامیک طراحی سایت
نظر سایر کاربران درباره این مقاله
  • دیدگاهی برای این مقاله به ثبت نرسیده است